Összeszedtem néhány dolgot, amit ma már nem vásárolok meg. Úgy gondolom, hogy érdemes elgondolkodni azon, mennyi felesleges és/vagy ártalmas cuccot tudunk megvenni. A média, a különböző influencerek a képünkbe nyomják a termékeket, hogy ezt vedd, meg azt vedd. Neked kell tudatosnak lenned és átgondolnod, hogy tényleg megéri, hasznos lesz, egészséges stb.?

A sorrendet úgy állítottam fel, hogy egyre inkább olyan dolgok következnek, majd amiket nagyon-nagyon ritkán (évente 1-2) veszek meg. Lássuk:

  1. Tej-, hús-, tojástermékek
    Ezt gondolom már tudjátok, hogy másfél éve növényi étrendet folytatok és azóta ÉN nem vásároltam semmiféle állati eredetű terméket. A párom, ha szeretne valamit enni, akkor megveszi magának, elkészíti magának, de én nem. Így igazából ő 80%-ban növényi étrendet folytat. Jelenleg úgy gondolom, hogy soha nem fogok állati eredetű termékeket fogyasztani, vásárolni (legyen az arckrém, sminkszer, vagy étel). Persze ha egyszer egy lakatlan szigeten ragadok sose tudhatom mit hoz majd az élet. 😀
  2. Fast-fashion termékek
    Nem támogatom a fast-fashiont. Környezetvédelmi és emberjogi szempontokból sem. Tudom, hogy mostanában már a nagyobb fast fashion márkák is próbálnak odafigyelni a fenntarthatóságra, de alapjában véve ez kevés. Nem rossz dolog a próbálkozás, mert ezek szerint, hál a jó égnek, van rá igény. A fast fashion termékekhez szó szerint könny és szenvedés tapad. Elnyomott, mélyszegénységben élő nők borzalmas körülmények között varrják azokat a ruhákat, amiket mi nyugati társadalom fillérekért megveszünk. Belegondoltál már abba, hogy ha te 4000 Ft-ért megveszel egy farmernadrágot, az valójában mennyibe került? Abból a 4000 Ft-ból mennyi jut annak a nőnek, aki megvarrta? Vagy annak a férfinak, aki az életét kockáztatva befesti? Mennyi kemikália van ezekben a ruhákban? Szerencsére nemrég „örököltem” néhány ruhadarabot így már csak egy-két alap dolgot kell majd vennem. Azokat pedig különböző csoportokban, jó minőségű „turkálókban” fogom megvenni.
  3. Vegyszerek

    Mindenféle kemikáliákra, takarítószerekre gondolok. Saját magam készítek mindent a mosogatószeren kívül. Egyszerűen feleslegesnek és ártalmasnak is tartom a különféle takarítószereket. Főleg nevetségesnek is, amikor külön terméket reklámoznak a konyhapadlóra, a fürdőre meg mindenre IS. Csak, hogy minél többet költs. Nincs szükség ezer féle takarítószerre, nincs értelme. 3 féle tisztítószert használok: citromos-ecetes vizet, mosogatószeres általános tisztítószert, mosószóda alapú wc-kacsát. Meg persze a szódabikarbónát és a citromsavat! Ennyi. Elkészíteni 5, azaz ÖT percbe telik és fillérekbe kerül a bolti vegyszerekhez képest. A vírusos időszak alatt sem vettem semmilyen fertőtlenítőszert, hanem mosogatószeres vízzel és ecettel mindig áttakarítottam a kilincset, telefont, pénztárcát, amiket a vásárlás során használtam.
  4. Különleges lisztek, pelyhek
    Gondolok itt a csicseriborsólisztre, mandulalisztre, lenmagpehelyre stb. Tavaly még megvettem például a csicseriborsólisztet, azonban már egy jó ideje nem. Beszereztem egy jó minőségű (másdokézből, újonnan) kávédarálót és kimérősen, csomagolásmentesen veszem meg a csicseriborsót és készítek lisztet belőle. Ahogyan a lenmagból is pelyhet. Hiszen a lenmagot nem szabad megenni egészben!! Értelmetlennek tartom a csomagolt pelyhet megvenni háromszor, akár négyszer drágábban. Miközben 600 forintért veszem kilóját, kimérősen a lenmagnak, 2 perc alatt ledarálom és ennyi… 🙂 Ugyanígy a mandulát is, egyszerűen ledarálom vagy a házi mandula tej maradékát szárítom ki.
  5. Mindenféle kencefice

    Értem ez alatt az arckrémet, kézkrémet, testápolót, ajakbalzsamot stb. Igazából sose vettem ezeket rendszeresen, hiszen a nagynéném készítette nekem a krémeket, most már én saját magam. Vannak az oldalon receptjeim. Sose bíztam a különféle krémekben, mert nem tudom pontosan mi van benne. Felőlem rá lehet írva, hogy bio, öko, mindenmentes, akkor sem bízok benne. Ráadásul amióta szappant használok testápolót nem is kell használnom, mert nem száraz a bőröm. Amiket én magam készítek pontosan tudom, hogy mi van benne és olyan hatóanyagot teszek bele, amik jótékony hatással vannak a bőrömre.
  6. Hajtermékek
    Nem vásárolok hajbalzsamot, hajvégáplót, ilyen olyan spray-ket hajlakkot, zselét stb. Egyetlen egy terméket veszek meg, aminek köze van a hajamhoz az a szilárd sampon. Egy papírdobozban van, ennyi a szemetem, hiszen az megy is a szelektívbe. A hajam egészséges, erős és gyorsan nő. Természetesen hozzájárul az is, hogy nem fogyasztok állati eredetű termékeket és mindemellett rengeteg zöldséget és gyümölcsöt eszem. Véleményem szerint felesleges különféle termékeket kenni, használni a hajunkra, inkább belülről kell támogatni, hogy szép legyen.
  7. Különféle sminkszerek
    Vannak sminkszereim, szeretek is sminkelni, viszont nem mindegy mivel. Csak is kizárólag cruelty-free, azaz állatkísérletmentes és vegán termékeket vásárolok. Viszont nem veszek meg mindent, néhány alap darabom van, amiket használok. Szemhéjfesték palettára nincs szükségem, hiszen nem használok kéket, lilát meg ilyeneket. Így a kicsi szemhéjfestékek bőven elegek. A kedvenc színeim a mályva, barna árnyalatok.
  8. Csomagolt pop-corn

    Nagyoooon rég volt már, hogy én csomagolt pattogtatott kukoricát vettem volna. Amióta találtam a piacon kimérősen pattogtatni való kukoricát nem is tudnám már megenni a boltit. Nincs is jobb a házi készítésű pattogtatott kukoricánál. Nem hagy zsíros és tapadós érzetet a szájpadlásomon, hiszen olaj nélkül készítem. Nem sós és nem émelyítően ízes, hanem natur kukorica íze van. Számomra nagyon nosztalgikus, hiszen a nagypapám, amikor meglátogattuk mindig óriási tállal készített nekünk. Minden alkalommal visszarepülök azokba az időkbe…
  9. Feldolgozott élelmiszerek
    Gondolok itt a bolti vegán tejfölre, sajtra, húskészítményekre stb. Évente pár alkalommal veszek, mert nincs időm vagy nem jutok hozzá egy-két alapanyaghoz. Nagy segítség viszont a kezdő vegánoknak, hiszen, amíg csak azon gondolkozol, hogy mit is egyél, egyszerűen csak megveszed. Majd idővel, ha szeretsz kísérletezni, akkor elkészíted a saját tejfölödet és sajtodat, de addig is nagyszerű termékeknek tartom.
  10. Gyümölcslevek, smoothie-k, kávé, coca-cola
    A kész termékek helyett a friss gyümölcsöt és zöldségeket részesítem előnyben. Nem szoktam ivóleveket, gyümölcsleveket pláne nem cola-t venni. A kávé mennyisége is lecsökkent nálunk, hiszen én már nem kávézom, a párom pedig már csak egyszer egy nap. A különféle gyümölcslevekben nem csak gyümölcs és víz van (a legtöbben) hanem cukor, állományjavító és még ki tudja mi. Ráadásul szemetet termelünk vele. Egy alma 100%-ban almát tartalmaz nulla szeméttel. Persze ezzel nem azt mondom, hogy mi aztán SOHA nem veszünk ilyeneket mert becsúszik évente egyszer-kétszer, amikor impulzus vásárlókká vedlünk át 😀


Ez lett volna az én tízes listám, persze van még néhány olyan termék, amiket nagyon ritkán veszünk meg, mint a vegán jégkrém, vagy konzerv ételek, de a fentiek azok, amiket soha vagy évente egyszer-kétszer veszünk meg. Remélem hasznosnak találtátok, ötletet adtam, hogy ti is átnézzétek miket vásároltok, átgondoljátok azokat.

Sziasztok!

Anna

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ingyenes receptek

Szeretnél 19 ingyenes receptet? 

Amiket még sehol se osztottam meg?

Ráadásul különleges, minden évszakra való recepteket?

Na kéred?

IMG_2999