A brokkoliról és feldolgozásáról:
„A keresztes virágú zöldségek, mint a brokkoli, hatásosan bevethetők a DNS-károsodás megelőzésében és a rák áttétes fejlődése ellen. Aktív védelmet nyújthat a kórokozókkal és a szennyezőanyagokkal szemben, segíthet a limfóma megelőzésében, erősíti a májméregtelenítő enzimeket. Megtámadja a mellrák őssejteket, csökkenti a prosztatarák előrehaladásának kockázatát. Mindezekért a jótékony hatásokért a szulforafán nevű vegyület felel, mely szinte kizárólag a keresztes virágú zöldségekben képződik (brokkoli, kelbimbó, karalábé, káposzta, karfiol).” – Dr. Michael Greger
Amellett, hogy ígéretes rák elleni hatóanyag, a szulforafán elősegítheti az agy és a szem védelmét… kezelheti a 2-es típusú cukorbetegséget is.
A keresztes virágú zöldségekben a szulforafán kialakulása egyfajta kémiai „gyújtóreakció”. Az kell hozzá, hogy egy elővegyület összekeveredjen a mirozináz nevű enzimmel, melyet a főzés deaktivál. Nyersen fogyasztva a brokkoli, kelbimbó tartalmazza a szulforafánt. De ki akar nyers kelbimbót enni? Van egy módja annak, hogy a nyers zöldségek hasznát megkaphassuk a főtt változatokból is. Amikor beleharapsz a brokkoliba, az olyan, mintha begyújtanád azt a kémiai lángot. Amikor a nyers brokkolit aprítjuk a szulforafán elővegyülete elkeveredik a mirozináz enzimmel és létrejött a szulforafán, amint a zöldség ott csücsül a vágódeszkán. Bár az enzimet a főzés elpusztítja, mind az elővegyület, mind a végtermék ellenálló a hővel szemben.
A trükk a „vágd és várj” technika. Ha felaprítod a brokkolit (kelbimbót, fodros kelt, karalábé stb.) és utána vársz 40 percet, annyi ideig főzheted, ameddig csak akarod. Addigra kialakulnak a szulforafánmolekulák!” – Dr. Michael Greger, Gene Stone – Hogy ne halj meg!
Ez csak a friss, nyers brokkolira igaz, a bolti fagyasztott zöldségben már nincs meg a szulforafánképző képesség. Ha fagyasztott brokkolit használsz, akkor szórj őrölt mustármagot rá és a folyamat beindul.
Tejszínes-brokkolis penne
Sose szerettem igazán a sült tésztás ételeket a lasagne-n kívül. Viszont most ihletett kaptam, hogy készítsek egy pennés zöldséges ételt. Nem szerettem volna csak úgy serpenyőben megpirítva valamilyen szósszal és tésztával enni, így bekerült a sütőbe. Találtam itthon egy olaszos fűszer keveréket, így olaszos lett 🙂 Nagyon egyszerű a recept és az elkészítés is.
Először is a brokkolit rózsáira szedem, és egy tálban félre rakom 40 percig.
Hozzávalók:
- egy fej brokkoli
- 3-4 db sárgarépa
- 1 közepes cukkini
- 5-6 db gombafej (portobello)
- 400 g durum penne (de mehet az egész csomag)
- Lucullus olaszos fűszersó
- bors
- só
- egy doboz vegán tejföl Dr.Ötker
- 100 ml rizstejszín
- egy marék kesudió forró vízben áztatva
- sörélesztő pehely
Elkészítése:
Tehát a brokkoli vár a sorsára.
A sárgarépát, a cukkinit és a gombát felaprítottam kisebb darabokra. Először is egy kevés olajat melegítettem egy mély serpenyőben, majd sót és borsot szórtam bele, ebbe ment a sárgarépa. Erre került egy kicsi olaszos fűszerkeverék és egy kevés víz. Lefedve főztem, pirítottam. A kesudiót beáztattam annyi forró vízbe, hogy ellepje.
Közben feltettem főni vizet a brokkolinak.
Amint félig puha lett a répa beleraktam a cukkinit és a gombát is. Ezt is fűszereztem és tovább pirítottam.
Közben félig átfőztem a brokkolit, kiszedtem a vízből és ugyan abban a vízben kifőztem egy csomag penne tésztát.
Miközben minden főtt és pirult elkészítettem a szószt. Turmixba raktam a kesudiót, egy doboz vegán tejfölt, rizstejszínt,sót és a sörélesztő pelyhet. Egy kis vízzel ha kell hígítottam és mindent krémesre turmixoltam.
Ha kifőtt a tészta, a serpenyőbe öntöttem összeforgattam és egy kis szószt meghagyva azzal is összekevertem. A maradék szószt elterítettem a tetején. 180 fokos sütőben pirulásig sütöttem, de nem szabad, hogy kiszáradjon a tetején a tészta, mert kellemetlen lesz.
Jó étvágyat,
Anna