Ebben a részben a doshák ideális étrendjéről és mozgásformáiról írok. Az ajurvédikus mozgásforma és ételek közül, még úgyis, hogy a te doshádról van szó, lehet eltérés. Az előző részben lévő tesztben kideríthetted, hogy neked melyik dosha a domináns. Természetesen ez ennél egy fokkal összetettebb dolog, így ha komolyan érdekel téged az Ajurvéda, akkor érdemes ellátogatni egy ajurvéda központba.

Nézzük végig, hogy az egyes doshákhoz milyen ajurvédikus mozgásforma és étrend illik:

Ajurvédikus mozgásforma és ételek: Vata

A Vata típusú emberek szervezetében a két legkönnyebb és legmozgékonyabb elem, az éter és a levegő domináns. A csípős, fanyar és keserű ízeink mind levegő elemmel telítettek, tehát ezen alapízű ételek növelik az amúgy is domináns vatát a szervezetben. Ezek helyett részesítsük előnyben az édes (természetesen édes ízű), a savanyú és a sós ízeket. Javasolt meleg ételek fogyasztása, hozzáadott zsír használata, melyek enyhítenek a vata okozta hideg érzeten. A meleg hatású ételek mellett a nedves ételek, mint például a főtt gabona vagy zabpehely, egy tányér meleg zabkása, vagy zöldségleves ajánlatos.

Minden nyugtató hatású étel segít a vata helyreállításában. Használd az alábbi tápanyagokat: meleg levesek, párolt zöldségek, meleg zabpehely, frissen sült kenyér. A vata, mint dosha, hideg természetű, a jeges italok, a nyers zöldségek nem ajánlatosak a vata egyensúlyhiányban küszködőknek.

A reggeli étkezést a Vata ember semmiképpen se hagyja ki! Reggeli étkezése legyen meleg, például egyen meleg gabonaféléket. Délután érdemes egy gyógynövényes teát valamilyen rágcsálnivalóval elfogyasztani. Kerülje el a magas koffeintartalmú italokat, amelyek hozzájárulnak a vata egyensúlytalanságához. Az egzotikus konyhát kedvelő vata emberek előszeretettel ehetnek mexikói vagy indiai, olajban sült, főzött ételek!

A száraz és sós rágcsálnivalók helyett részesítse előnyben a sós és olajos magokat! Minden édes gyümölcs jó a vata helyreállításában! Étkezések alatt vagy után igyon meleg vagy forró vizet a jéghideg víz vagy italok helyett!

FOGYASZTHATÓ

Gyümölcsök: áfonya, alma (főtt), ananász, banán, citrom, cseresznye, datolya (nyersen vagy beáztatva), datolyaszilva, eper, füge (nyersen vagy beáztatva), grapefruit, lime, málna, mangó, narancs, őszibarack, papaya, sárgabarack, szilva (nyersen vagy beáztatva), szőlő, kókusz, sárgadinnye

Zöldségek: avokádó, cékla, chili, hínár, indiai mustár, jamgyökér, korianderlevél, zeller, kukorica (friss), nyári tök, hagyma (főve), okra, petrezselyem, répa, retek, téliretek, torma, zöldbab, zöldborsó (friss), cukkini, spenót, uborka

Gabonafélék: Barnarizs, búza, kuszkusz, libatop, zab (főzve), hajdina

Hüvelyesek: Mungó bab, tofu

Csonthéjasok: dió, fenyőmag, kesudió, kókuszdió, mandula, napraforgómag, paradió, pekándió, pisztácia, szezámmag, tökmag

Olajok: mandulaolaj, avokádóolaj, vaj, kókuszolaj, lenolaj, mustárolaj, olívaolaj, földimogyoróvaj, szezámolaj

Édesítőszerek: gyümölcscukor, méz, nyers nádcukor, juharszirup, melasz, nyers cukor

Fűszerek: bazsalikom, babérlevél, feketebors, kardamon, cayenne bors, szegfűszeg, kömény, fahéj, kapor, édeskömény, lepkeszeg, fokhagyma, torma, borsikafű, menta, mustár, szerecsendió, paprika, kősó, rozmaring, zsálya, tengeri só, szójaszósz, tamarind, kurkuma, gyömbér.

Italok: gyógyteák, gyömbéres, fahéjas teák, savanyú gyümölcslevek, citromos, zöldcitromos víz

Vitaminok, ásvány anyagok: A, D, E, C-vitamin. Cink, kalcium.

Ajurvédikus mozgásforma:

A vata típusúak számára a tai chi gyakorlatai ideálisak, és mindhárom dosha energiára jó hatásúak a könnyű nyújtó gyakorlatok.

  • jóga
  • tánc
  • séta
  • túrázás
  • tai chi
  • kerékpározás

Ajurvédikus mozgásforma és ételek: Pitta

Elsősorban érdemes a hideg vagy meleg, de semmiképp sem tűzforró ételek fogyasztása, előnyben részesítve a keserű és édes ízeket.

Az ételek elkészítéséhez javasolt kevés olaj használata. Mivel a pittának erős és hatékony az emésztésre gyakorolt hatása, így a pitta típusú emberek nem híznak el, bármennyit is esznek (kivétel a pitta-kapha típusúak).

A legtöbb pitta típusú ember hajlamos túl sok só, valamint savanyú és fűszeres ételek fogyasztására, amely számukra kedvezőtlen. A pitta típus kerülje a savanyúságot, a joghurtot, a tejfölt és a sajtot. Kerülje ezen kívül az ecet használatát, inkább citrommal ízesítése salátáit. Alkoholos és erjesztett italok és a kávé kerülendők, mivel fanyar ízük növeli a pittát. Ellenben a gyógynövényből készült teák: (menta, édesgyökér) kiválóak. Bőséges gabonát és zöldséget tartalmazó vegetáriánus (vegán) étrend kedvez a pitta típusúaknak.

Kerülje az olajos, a forró, a sós, nehéz, olajban sült ételeket, helyette egyen keményítőben gazdag zöldségeket, gabonákat és babot.

Semmiképp sem jók a gyorséttermi ételek, ellenben a japán és kínai konyha kedvező hatású. A mexikói ételek növelik a tűz elemet, ez szintén nem kedvező a pitta típusúaknak, mert a túlzott tűz esetleg emésztési zavarokhoz vezethet.

FOGYASZTHATÓ

Gyümölcsök: alma, áfonya, kanadai tőzegáfonya, datolya, füge, szőlő, zöldcitrom, mangó, sárgadinnye, görögdinnye, érett narancs, körte, datolyaszilva, ananász, szilva, gránátalma, málna

Zöldségek: lucernacsíra, articsóka, spárga, kaliforniai paprika, keserűdinnye, brokkoli, kelbimbó, karfiol, káposzta, zeller, korianderlevél, friss kukorica, uborka, padlizsán, zöldbab, leveles kel, saláta, gomba, okra, petrezselyem, friss     zöldborsó, burgonya, nyári tök, napraforgócsíra

Gabonafélék: árpa, bazmati rizs, kék kukorica, hosszú szemű barnarizs, kuszkusz, köles, müzli, zab, libatop, búza

Hüvelyesek: adzuki bab, csicseriborsó, vesebab, lima, mungó bab, szója, sárgaborsó, tofu

Csonthéjasok: kókuszdió, napraforgómag

„Tejtermékek”: rizstej, szójatej

Olajok: kókuszzsír, napraforgóolaj, szójaolaj

Édesítőszerek: gyümölcscukor, friss méz, nádcukor, juharcukor, nyers cukor

Fűszerek: kardamon, korianderlevél, szegfűszeg, koriander, kömény, kapor, édeskömény, menta, rozmaring, sáfrány, kurkuma

Húsok: nem ajánlott

Italok: hűvös forrásvíz, feketetea, zöldtea, fanyar ízű teák, zöldséglevek

Vitaminok, ásványi anyagok: B, K, A vitaminok. Vas, kalcium

Mozgás:

A kocogás a pitták számára leginkább megfelelő testedzés, továbbá

  • jóga
  • síelés
  • sétálás/kocogás
  • vitorlázás/úszás
  • lovaglás
  • túrázás/hegymászás

Kapha étrend és mozgásforma

A kapha ember kerülje a zsíros ételeket, a magyar konyha emiatt kifejezetten nem ajánlott. A könnyen emészthető, meleg ételek pedig jót tesznek a kapháknak, mint például: a könnyű zöldséglevesek. (Pl. brokkoli, káposzta, sárgarépa, gomba, hagyma, karfiol, zöldborsó)

A só használatát érdemes visszafogni, helyette ízesítsünk inkább fűszerekkel, gyógynövényekkel. (pl. gyömbér, fekete bors, chili, koriander, citrom, mustármag, görögszéna, kömény, fokhagyma.) Édesítéshez cukor helyett mézet használjunk.

Kapha jellegű ízek az édes, a sós, a savanyú ezért ezeket egyensúlyozva, az ételek közül előnyben részesítendők a csípős, a keserű és a fanyar ízek. Kiválóak a káposztafélék (káposzta, brokkoli, karalábé, karfiol, kínai kel, kelbimbó), sötét bogyós gyümölcsök (szeder, áfonya). A zöldégek többsége keserű természetű, tehát a kaphának megfelelő.

Lisztek közül a tönkölybúza, árpaliszt, pohánka, köleskása, kukoricaliszt használható.

A hideg italok és a késő esti étkezés a kaphának nem javasoltak. Édes desszerteket inkább a fő étkezés előtt fogyasszanak. A napi rendszeres, aktív sportolás jótékony hatású, kiegyensúlyozza a kaphát.

FOGYASZTHATÓ

Gyümölcsök: aszalt gyümölcsök általában, alma, kanadai tőzegáfonya, gránátalma, körte,

Zöldségek: lucernacsíra, articsóka, spárga, cékla, kaliforniai paprika, keserűdinnye, brokkoli, kelbimbó, karfiol, káposzta, zeller, mángold, chili, korianderlevél, padlizsán, zöldbab, kale, saláta, gomba, indiai mustár, petrezselyem, borsó, burgonya, retek, napraforgócsíra, téliretek, torma

Gabonafélék: árpa, hajdina, kukorica, száraz vagy pattogatott gabonafélék, köles, libatop, bazmati rizs (kis mennyiségben), rozs

Hüvelyesek: adzuki bab, vesebab, lencse, földimogyoró, szója, sárgaborsó, tofu

Csonthéjasok: tökmag, napraforgómag

„Tejtermékek”: szójatej

Olajok: repceolaj, kukoricaolaj, lenolaj, mustárolaj, sáfrányos szeklice, szójaolaj, napraforgóolaj

Édesítőszerek: régi méz

Fűszerek: bazsalikom, babérlevél, feketebors, kardamon, cayenne bors, korianderlevél, fahéj, szegfűszeg, koriander, kömény, kapor, édeskömény, lepkeszeg, fokhagyma, gyömbér, torma, menta, mustár, szerecsendió, borsikafű, paprika, petrezselyem, rozmaring, sáfrány, zsálya, szójaszósz, kurkuma

Italok: fűszeres teák, fanyar ízű teák, 

Vitaminok, ásványianyagok: B-vitamin. Inkább az enzimek, fűszerek bevitele a fontos

Ajurvédikus mozgásforma

A futás a kapha típusúaknak ajánlott testedzési forma, továbbá:

  • jóga
  • tenisz
  • futball
  • futás
  • aerobik
  • evezés

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük