Ahogy az előző bejegyzésben olvashattátok, három dosha létezik az ajurvédában. Az ajurvédikus testtípusok közül mindenkire illik egy vagy kettő. Ritka esetben mindhárom egyenlő részben. Ha kíváncsi vagy rád melyik igaz és miként tudod támogatni a szervezetedet, csak olvass tovább.
Ajurvédikus testtípusok
A három doha a vata, pitta, kapha. Az előző bejegyzésben lévő linken elérhető teszten te is kiderítheted. Én 58% pitta, 34% kapha és 8% vata vagyok.
A vata
Szanszkrit szó, jelentése mozogni, lelkesedni, ezért a vata típusú emberek energikusak, mozgékonyak. Támogatja a vázrendszert és a szöveteket, valamint irányítja a keringési rendszerek működését a testben. A vata típusú ember könnyen keresi a pénzt, de könnyen el is költi. Könnyen dönt, de a memóriája bizonytalan. Gyakran álmodik repülésről, futásról, ugrálásról vagy fáramászásról.
Alkata:
Kis szemek, szabálytalan, szuvasodásra hajlamos fogak jellemzik. Alkata vékony, bőre száraz és kirepedésre hajlamos. Étkezési szokása rendszertelen, pulzusa gyors, gyenge, szabálytalan.
A vata típus természeténél fogva vonzódik az izgalmas élményekhez és a mozgalmas életmódhoz. A vata típus számára megszokott kalandtúrák, izgalmas élmenyeikkel oly mértékben erősíthetik a vata hatást, amely az egyensúly felborulásához vezethet. Ezért számukra gyakran a meleg, nyugtató hatású környezetben eltöltött kikapcsolódást javasolják.
A kiegyensúlyozatlanság jelei:
A következő tünetek külön vagy kombinálva arról árulkodnak, hogy a vata egyensúly megbomlott:
- érdes bőr
- törékeny, durva körmök
- szájszárazság
- székrekedés
- száraz köhögés
- száraz szemek és ajkak
- depresszió, életenergia és életöröm elvesztése
- légzési rendellenességek
- álmatlanság, nyugtalan alvás
- aggodalom, zavarodottság
- szédülés
- magas vérnyomás
- izomgörcsök, idegi fájdalmak
- remegés
- fogyás, ideges gyomorpanaszok
Pitta:
Szanszkrit szó, jelentése hevíteni vagy égni. Tüzes személyiségre utal.
A pitta játszik szerepet minden biokémiai folyamatban, beleértve az emberi szervezet belsőhőtermelését is. Két elemet foglal magában a tüzet és a vizet. A szervezetben az anyagcserét, azaz az átalakítást befolyásolja. A pitta típusúak hajlamosak a mértéktelen lángolásra, a dolgokat könnyen megváltoztatják. Hajlamosak a dühre, a hirtelen, rossz kedvű indulatkitörésekre.
A pita típusúak általában döntésképesek, nyitottak az új ötletekre, mesterei a szavaknak, viszont nem kedvelik a túlterhelést. Az ilyen típusú emberek általában egészségesek, erősek és jó az ellenálló képességük. Mivel meghatározó eleme a tűz, ezért időről időre egy heves személyiséggel lesz dolgunk.
Alkata:
Átlagos magasság, kékesszürke, világoskék, zöld vagy mogyoróbarna szemszín jellemzi. Bőre világos, leégésre hajlamos. Gyakran éhes, jó étvágyú. A vatákhoz hasonlóan a pittáknál is egyensúlyzavart okoz a tartós stressz és a rendszertelen életvitel. Az ajurvédikus testtípusok közül számukra fontos a sok alvás, a rendszeres étkezés. Egyensúlyzavart okozhat a túl sok napsütés és a hőség, a sós, zsíros, fűszeres ételek, amelyek emésztési problémákhoz vezethetnek.
A kiegyensúlyozatlanság jelei:
- Túlzott izzadás és hőhullámok
- kellemetlen szagú lehelet
- alvási zavarok
- emésztési problémák
- gyenge májfunkció
- hormonhiány
- gyomorégés
- ekcéma
- sárgás arcszín
- felfúvódásos gyomorpanaszok
- idegi eredetű bélpanaszok
- túlzott éhségérzet
Kapha:
Jelentése átölelés, összetartás. Az ilyen típusú emberek hajlamosak a megbocsátásra és a szeretetre. Egyaránt forrása az erőnek és az ellenálló képességnek, valamint felelős az élő szervezet felépítéséért is. A kapha szimbolizálja a testben lévő anabolikus erőt is, amely még a test legkisebb sejtjeinek működését is irányítja.
Jellemző tulajdonsága a tehetetlenség, ami azt jelenti, hogy ennek a típusnak bizonyos ösztökélésre van szüksége, hogy elkerülje az unalom. Örömteli társ, jó barát, türelmes, szenvedélyes, bátorító és érzelmileg stabil partner. Toleráns, megbocsájtó, nyugodt természetű, hűséges, szerető társ. Kiválóan ösztönzi a környezetében lévőket bármilyen feladat végrehajtására.
A kapha típusnál a kiegyensúlyozatlanság fő okozója a motiváció hiánya, amely tunyasághoz vezet. Továbbá a hideg, nedves időjárás, a túlzott ételfogyasztás, a túl sok zsírt, cukrot tartalmazó étrend, elégtelen testmozgás, túlzásba vitt alvás.
Alkata:
Szemük gyakran nagy és elbűvölő, bőségesen meg vannak áldva életenergiával. Mozgásuk lassú és megfontolt. Vastag szálú, fénylő haj, zsíros bőr jellemzi őket. Testalkatuk erőteljes, vastag csontozatúak. Kis étvágyúak, emésztésük lassú. Fizikailag a kaphák erősek és izmosak, jók az ízületeik, jól tápláltak, jó emésztésűek. Amikor csak tehetik kerülik a testmozgást, bár kitartásuk nagy, különösen akkor, ha kedved kapnak valamilyen sporthoz.
A kiegyensúlyozatlanság jelei:
- sápadt bőr
- érzékenység a hidegre
- emésztési problémák, túlsúly
- aluszékonyság
- gyenge kiválasztás
- ödéma
- allergiák
- depresszió, féltékenység
- impotencia
Pingback: Bevezető az ajurvéda világába -
Pingback: Ajurvéda mozgásforma és ételek -