A gyógynövények nélkülözhetetlen kellékei a konyhának. Fontos szem előtt tartanunk, hogy a gyógynövények nem azonnal hatnak és komoly betegség esetén érdemes szakorvossal is konzultálni.

Legfontosabb gyógynövények szerintem:

Csalán, cickafark, kakukkfű, lándzsás útifű, ezek a gyógynövények szerintem a legfontosabbak, amiket érdemes otthon tartani, plusz kamilla és zsálya, amiről Instagram posztban fogok írni!
Kezdjük is el, sorrendben írtam, ahogy én gondolom a legfontosabbnak:

A gyógynövények sztárja a csalán

Ha semmi más gyógynövényed nincs csak csalán, akkor szinte minden bajodra meg van a megoldás. Az egyik legsokoldalúbb gyógynövény.

A csalán a legjobb vértisztító és egyúttal vérképző gyógynövényünk. Mivel kedvező hatással van a hasnyálmirigyre is, a csalánteával a vércukorszintet is csökkenthetjük. Gyógyítja a húgyútak megbetegedéseit és gyulladásait éppúgy, mint a vizeletpangást. A népi orvoslásban a csalántea hetekig tartó ivókúra formájában máj- és epebántalmak, lépmegbetegedések, a gyomor és a légzőszervek hurutos megbetegedései, gyomorgörcsök és – fekélyek, tüdőmegbetegedések ellen javalt. A teát csak forrázzuk 1 púpozott tk 250 ml vízhez, fél percig áztatva. Megelőzés céljából akár egész éven át ihatunk csalánteát, de csak egy csészével naponta. Vírusos megbetegedésektől és baktériummal fertőzött váladékoktól ugyancsak hatásosan véd.

Vashiányban szenvedőknek, fáradékonyság ellen, pattanások ellen, ekcéma kezelésére és az allergia ellen is fantasztikus! Tapasztaltam!

Egy csalánkúra után viszonylag hamar jobban érzi magát az ember testileg, visszatér az energiája és alkotókedve, és szemmel láthatólag külsőleg is rendbe jön.

Vérképző tulajdonsága sápkór, vérszegénység és más súlyos vérmegbetegedés esetén is hatékony segítséget biztosít. A csalán ellenállóbbá tesz bennünket, ha hajlamosak vagyunk a megfázásra, segít köszvényes és reumatikus panaszok esetén is.

Óriási segítséget nyújt a csalán érszűkölet esetén is. Csalángyökérből készült lábfürdőt ajánlott venni. Minden görcs, akárhol is jelentkezik, vérkeringési zavarra utal. Ilyenkor ajánlatos a csalánfőzettel történő lemosás és a fürdő. Ez vonatkozik a koszorúér-szűkölet speciális esetére is.

Gyógyszertárban, drogériában lehet kapni szárított növényt, igyál meg minden nap egy csészével és soha semmilyen bajod nem lesz. Garantálom, hogy ezerszer jobban fogod magad érezni, energetikusabb leszel és sokkal nehezebben fáradsz el. Minden reggel éhgyomorra egy csészével, langyosan, tisztán (cukor, méz nélkül) kortyolgatva!

Cickafark:

A nők számára fontos gyógynövény következik, a cickafark. „Nagyon sok bajtól megkímélnék magukat a nők, ha néha a cickafarkfűhöz folyamodnának.” Minden szempontból a lehető legkedvezőbben befolyásolja a női medence szerveit, úgyhogy a nők egészségük érdekében nem is tehetnek hasznosabb dolgot, mint hogy megisznak néhány naponta egy-egy csésze teát ebből a gyógynövényből.

Petefészekgyulladásnál gyakran már az első cickafark-ülőfürdő megszünteti a fájdalmakat és fokozatosan elmúlik a gyulladás is. Ugyancsak hatásosak ezek a fürdők idős emberek és gyerekek ágybavizelése, valamint fehérfolyás kezelésében. Kiegészítőleg napi két csésze cickafarkfű teát is meg kell inni.

Cickafarkteát ajánl dr. Lutze „fejfájásos vértolulás esetén, amikor úgy érezzük, hogy szétpattan a koponyánk, azután szédülés, hányinger, orrvérzés, szúró szemfájdalmak, váladékozással és könnyezéssel együtt járó szembántalmak esetén.” Az időjárási front vagy migrénes roham gyakran már egyetlen csésze cickafarktea elfogyasztása után megszűnik! Tapasztaltam! Ilyenkor a teát jó melegen kell kortyolgatni. A tea rendszeres fogyasztásával a migrén teljesen megszüntethető!

A cickafarktea vértisztító, szabályozza a veseműködést, megszünteti az étvágytalanságot, elmulasztja a gyomorgörcsöket, a puffadást, a más zavarait, a gyomor- és béltraktus gyulladásait.

Kakukkfű, a frissítő gyógynövény

A hagyomány azt mondja róla: „A kakukkfű töményen fűszeres és aromás. Serkenti a vizeletkiválasztást és a menstruációt, elősegíti a vetélést, normális szülésnél pedig meggyorsítja a gyerek világrajövetelét az anyai testből. A belőle készített ital tisztítja a test belső nemes részeit.” Aki reggelente kávé helyett egy csésze kakukkfűteát iszik, hamarosan érzi gyógyító hatását: szellemileg felfrissít, jót tesz a gyomornak, elmulasztja a reggeli köhögést és általában jó közérzetet teremt. Tapasztaltam, nekem két hét kellett, hogy hasson, a kávé „kiürüljön” a szervezetemből.

A kakukkfű-olajat bénulás, szélütés, szklerózis multiplex, izomsorvadás, reuma és ficam esetén használjuk. Külsőleg és belsőleg egyaránt használható gyomor-, menstruációs, valamint altesti görcsöknél. Naponta két csészével kell meginni belőle, egy púpozott teáskanálnyit leforrázni 250 ml vízzel. A légutak megbetegedése, a hörgők váladékozása és tüdőasztma esetén is régi, jól bevált gyógyszer a kakukkfű és a lándzsás útifű 1:1 arányú keveréke.

A kakukkfű-fürdő egészséges alvást biztosít a nyugtalan vagy ideges gyermeknek. Felnőtteknél pedig megszünteti az ideges túlfeszültséget és depressziót. A kakukkfű szirupja nagyon ízletes. Meghűléskor evés előtt vegyünk be belőle.

Lándzsás útifű:

Az útifű már réges-régen az utak uralkodója volt, és ősidők óta áldás az emberiség számára.

Az útifű elsősorban a légzőszervi megbetegedések ellen használható, különösen erős köhögés, szamárköhögés, tüdőasztma, hurut ellen. Nincs még egy növény, amelyik úgy tisztítja a vért, a tüdőt és a gyomrot, ezért használ azoknak, akiknek gyenge a tüdejük, veséjük, vérszegények, sápadtak, kiütéseik, májfoltjaik vannak, köhécselnek, rekedtek. A szétmorzsolt friss levelek vágás, darázscsípés, veszett kutya harapása, mérges állatok csípése ellen is segítenek, utóbbi esetben elsősegélynyújtásra is megfelelnek, ha nincs orvos a közelben.

Egy régi füvészkönyvben ez áll: „Ha pók csíp meg egy varangyot, útifűhöz igyekszik jutni. Az segít rajta.”

Teakészítés: 1 púpozott teáskanál leveled adunk 250 ml vízhez, csak forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.

3 thoughts on “Ezek a gyógynövények nem hiányozhatnak az otthonodból”

  1. Pingback: Gyógynövények, fűszernövények termesztése -

  2. Pingback: Górcső alatt a gyógyfüvek: mit érdemes tudni? -

  3. Pingback: Itt az ősz, igyunk teát! Na de nem mindegy milyet! -

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük