Az előző részben sorba vettem, hogy mely gyógynövények nem hiányozhatnak a konyhából. Tudtad, hogy ezeket otthon is termesztheted? Néhány gyógynövényt, fűszernövényt akár erkélyen is nevelhetsz?
Gyógynövények, fűszernövények termesztése
A legtöbb gyógynövényt vagy fűszernövényt akár az erkélyeden is termesztheted, ahogy én is teszem. Az én erkélyem északi fekvésű, ami a virágzásnak, napigényes növényeknek a legrosszabb, hiszen nyáron összesen 2 órát süti a nap az erkély egy bizonyos részét. Azonban boldogan él nálam 3 féle bazsalikom (ebből 3 óriási bokor), oregánó, zsálya, petrezselyem, kakukkfű (már 2.éve ugyanaz), citromfű és menta (már 2. éve ugyanaz). Ha nekem sikerült neked is fog.
Szerintem két fő összetevője van a növénytermesztésnek:
- megfelelő, bio mag vagy palánta
- gondoskodás
Imádom a növényeimet, beszélek hozzájuk, megmosom őket a portól, lazítom a földjüket, tápoldatozom, betegségeket kezelek, figyelem őket, azaz gondozom. Mindez persze időigényes, de koránt sem akkor időráfordítás, mint ahogy az hangzik. Nyáron a nagy kánikulában általában minden reggel belocsolok, de legtöbbször csak két naponta. Az elszáradt részeket kiszedem, egyszer pedig megmetszem az örökzöldjeimet (törpe kecskerágó, babérmeggy).
Nézzük a gyógy-és fűszernövények termesztését a kertben vagy az erkélyen. Kiválogattam néhányat, amit én termesztenék, vagy már nevelek. Ajánlom figyelmedbe a Kew Garden kézikönyveket és Maria Treben könyveit.
Bazsalikom:
A növénynek sok melegre és napsütésre van szüksége, hűvösebb vidéken jobb, ha növényházban vagy napos ablakpárkányon termesztjük. A könnyű, szabad vízelvezetésű talajokat szereti. Mivel egynyári faj évente újra el kell vetni, az elöregedett növényeket szedjük ki. A hajtáscsúcsok rendszeres lecsípésével mindegyik fajtét bokrosabb növekedésre késztethetjük.
Betakarítás: Igény szerint szedhetjük friss leveleit és virágját. Mindig a legnagyobb levelet szedjük le.
Oregánó:
Az oregánó neve az élőhelyére utaló a görög „oros” (hegy), illetve a szépséget, örömöt jelentő „gano” szavakból tevődik össze.
Ez a fűszer legjobban a meleg, napos helyeken, jó vízáteresztő képességű talajban fejlődik. A virágzás befejeztével vágjuk vissza a szárakat, hogy új leveleket hozzon.
Betakarítása:
Igény szerint szedjük a friss leveleket és a virágos ágakat. Téli felhasználásra a szárakat közvetlenül a virágzás előtt vágjuk le, és akasszuk őket száraz helyre.
Citromfű
A citromfű kedélyjavító hatású növény, leggyakrabban teaként fogyasszák, ahogy a második részben is olvashattad.
Tápanyagban gazdag, nedves talajban, napos helyen vagy félárnyékban termesszük. Virágzás után teljesen (legalább a kétharmadát) vágjuk vissza, hogy friss leveleit még egyszer betakaríthassuk, és hogy megakadályozzuk magjainak elszórását.
Kakukkfű
A kerti kakukkfű a legismertebb és legelterjedtebben használt fűszer-kakukkfű. Fertőtlenítő és gombaölő hatása is van, illóolaját az aromaterápiában ás piperecikkekben egyaránt használják.
Az összes faj a jó vízáteresztő képességű talajon és napos helyen érzi magát a legjobban. Szárazabb időt is jól tűri, locsolni nem szabad sokat. Homokos, sziklás helyen is megél. Virágzás után vágjuk vissza, hogy ne legyen kusza és friss leveleket hozzon.
Csoda gyógynövény: Fekete nadálytő
Bár a második részben írtam a fekete nadálytőről, ezt a csodanövényt termeszteni is tudod. De mulcsként vagy vízbe áztatva természetes tápanyagforrást jelent a többi növény számára.
Nehéz kiirtani és invazív módon nő, ahogy a menta is, így érdemes cserépben nevelni. Nedves vagy akár vizes talajban, napos vagy félárnyékos helyen termesszük. Ősszel vagy télen vágjuk le elhalt lombját.
Betakarítás:
Leveleit igény szerint szedjük friss felhasználásra vagy szárításra.
Orvosi zsálya
A rozmaringhoz és kakukkfűhöz hasonlóan a mediterrán területeken őshonos orvosi zsályának intenzív kámforos íze van.
Jó vízáteresztő képességű talajban, napos helyen vagy foltos árnyékban termesszük. Virágzás után vágjuk vissza, hogy megtartsa alakját. Ötévente ültessünk újat a helyére, mivel egy idő után elfásodik és elbozótosodik.