A legenda szerint Szent Lúcia az üldözött keresztényeknek vitt rendszeresen ételt Róma katakombáiban, és mivel a kezében kosarak és élelmiszer volt, hogy lásson a sötétben, a fejére gyertyákkal kirakott koszorút helyezett, így világítva meg magának az utat. A bátorságáért és a hitéért lakolnia kellett, Krisztus után 304-ben halt martírhalált. A skandináv országokba hittérítők révén jutott el a történet, és a svédeknek annyira kedves lett a fényvivő és jótékony lány legendája, hogy Luca napját hagyományosan ünneplik, és nemcsak a Lussakatter vagy Lussebullar, vagyis a Luca macskája süteménnyel, hanem nagy bulizással, hajukba rakott fénykoszorúkkal. (cookta.hu)
Vegán verziója egyszerű, de nagyszerű, lássuk is:
Hozzávalók 8 közepes mérethez:
- 550 g liszt
- 70 g margarin
- nagy csipet só
- 4 ev. cukor
- 25 g friss élesztő
- 1 tk sáfrány (os szeklice)
- 100 g almapüré
- 250 ml növényi tej
- 16 szem vörösáfonya vagy mazsola ha szereted
Elkészítése:
A vajat olvaszd fel, a tejből vegyél el 50 ml és keverd el a sáfrányos szeklicével. A maradék tejet kézmelegre melegítsd fel, morzsold el benne az élesztőt. Egy közepes tálba mérd ki a cukrot, szűrd rá a sáfrányos tejet, és a felfutott élesztős tejet add hozzá. Keverd el a cukrot benne.
A lisztet szitáld egy kelesztőtálba, add hozzá a sót keverd el. Add hozzá az almapürét, az olvasztott vajat és a cukros élesztős tejet. Egy fakanállal keverd el, hogy ne maradjon száraz rész. Tedd félre 1 órára kelni.
Ha duplájára kelt, akkor enyhén lisztezett felületen gyúrd át egy kicsit. Oszd el 8 egyforma részre. A kis részeket sodord ki, majd tekerd fel ellentétes irányba, az oldalán. Tedd sütőpapírral bélelt tepsire, úgy hogy legyen közöttük jócskán hely, mivel meg fog dagadni. Takard le és keleszd 15-20 percig. A vörösáfonyákat áztasd be. A sütőt melegítsd elő 200 °C-ra.
Ha lejárt az idő, minden csigába tegyél egy szem áfonyát. Tedd be sülni nagyjából 20 percre. Figyeld, nehogy túl süljön (ahogy az enyém).
Kellemes sütögetést,
Anna