Vajon a pirulák, fogyókúrás teák tényleg hatékonyak? Fontos, hogy este mikor eszünk vagy inkább az, hogy mit? Sportolni se kell, anélkül is le lehet fogyni? Tíz diéta tévhit nyomában jártam.
A gyümölcsös bejegyzésem után összeszedtem 10 diéta tévhitet. Romboljunk le őket, mit szóltok?
1.tévhit: A piruláktól és csodaszeres cuccoktól lefogysz
A csodapirula a világ egyik legnagyobb biznisze, abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy mi emberek hihetetlenül lusták vagyunk. Bármit megteszünk, csakhogy ne kelljen odafigyelni a kajára, ne kelljen magunknak egészséges ételeket főzni, mozogni. A legegyszerűbb megoldásnak tűnik, ha nem sikerült a fogyókúrád akkor kapj be néhány szem csodapirulát és már olvadnak is le a zsírrétegek a testedről.
Heti 1-2 kg amit egészségesen zsírból tudsz fogyni, mondják a táplálkozás szakértők.
2. diéta tévhit: „fogyókúrázni” kell
Maga a hozzáállás ami rossz, 7 napos fogyókúra, 30 napos, 90 napos fogyókúra. Már a nevében is benne van, hogy kúra tehát csak ideiglenesen kúra szerűen csinálod, aztán visszatérsz a jól megszokott kerékvágásba. Ebből jön a jojo effektus. Nem fogyókúrázni kell, nem ideiglenes megoldások kellenek, hanem életmódváltás, egy egészséges étrend, sport és megfelelő pihenés.
3. tévhit: 90 napos diéta
Ez annyira elterjed és olyan sok ember ismeri, azért gondoltam ezt megosztani. A szervezetnek folyamatosan van szüksége a különféle jó minőségű tápanyagokra, hogy ezáltal el tudja látni a különféle funkcióit, és ha ezeket megvonod tőle egyes napokon, akkor nem fog tudni megfelelően működni. Ez a 90 napos diéta egyáltalán nem jó a fogyáshoz, és még káros is… felejtsétek el. A cikk végén van néhány link amin részletesen tudtok tájékozódni e diéta káros hatásaitól.
4. tévhit: A koplalás hatékony
Az agyam eldobom, amikor erről olvasok, hallok másoktól. A koplalás a legnagyobb őrültség, amit csinálhatsz annak érdekében, hogy súlyt veszíts. A tested és az agyad magasról tesz rá, hogy te diétázol. A testedet, az agyadat és az évmilliók alatt kialakult funkcióidat az érdekli, hogy életben tartson téged bármi áron!
Mi történik akkor ha nem eszel és koplalsz? A tested és az agyad úgy érzékeli, hogy húha nincs kaja, baj van és ha ez így megy tovább éhen fogunk halni. Ezért mit csinál? Minden létező táplálékot zsírrá formál, lelassítsa az anyagcserédet, és arra törekszik, hogy ezáltal életben tartson téged.
Amit tenned kell, hogy elhiteted a testeddel, hogy nincs itt probléma, van habzsi-dőzsi. Ha folyamatosan kapja a tested a MINŐSÉGI tápanyagokat és elegendő mennyiségben, akkor úgy érzékeli, hogy nincs gond van kaja bőven, mehet az anyagcsere, meg hát a zsírból is le lehet dobni egész nyugodtan. Tehát se túl sok kaja, se a túl kevés kaja nem jó! Amikre törekedni kell, hogy a napi kalória szükségletednél pont annyival kevesebbet vigyél be és pont annyit eddz, hogy az ne kapcsolja be a tested védekező mechanizmusait.
5. tévhit: Ne egyél este 6 után
Nyugi az emésztőrendszered nem áll lesben és árgus szemmel sem néz minden egyes falatot, amit este 6 után megeszel. A kalóriák nem tudják megmondani mennyi az idő, az egész napos kalóriabeviteled számít.
Nyilván nem tanácsos nehéz ételeket, egyszerű szénhidrátokat, snackeket és chipseket fogyasztani este, de egészséges ételeket nyugodtan ehetsz este hatkor is és még nyolckor is. Az ideális, ha közvetlenül lefekvés előtt nem eszel, hogy a gyomrodat ne terheld. Hagyd a chipset, csokit, fehér kenyeret és egyél egy nagy adag salátát, vagy sült zöldséget.
6. diéta tévhit: Nem kell edzeni
Sokan mondják azt, hogy nem kell edzeni, minek azt, majd odafigyelnek a kajára, kevesebbet esznek, majd nem fognak vacsorázni. Megoszlik a vélemény a táplálékszakértők, személyi edzők és az ágazat kutatói között, de átlag százalék arány az ez:
70% az étrend és 30% a mozgás. Azért azt a 30%-ot nem szabad lebecsülni. Igenis muszáj mozogni, még annak is aki nem akar fogyni. Kell az erős immunrendszer miatt, kell, hogy legyen állóképességed és ne legyél puhány. Ha vékony vagy és azt eszel amit csak akarsz és nem hízol, akkor is kell mozogni valamit. Egészséges csak úgy lehetsz ha hetente legalább 3-4-szer 1 órát mozogsz.
7. tévhit: Arra gyúrj, ahonnan fogyni akarsz
Ha például hasról akarsz fogyni, gyúrj hasra. Egyszerűen nincs ilyen zsírégetés. A tested nem úgy működik, hogy onnan adja le a zsírt, ahová éppen edzel, egyszerűen csak annyi történik hogy az izom lesz nagyobb azon a területen, felette pedig ott marad a zsír. A zsírleadás, az egész testeden egyben történik. Amit tehetsz, hogy egy egészséges táplálkozással és megfelelő mozgással egyenletesen menjen le a zsír és formás erős legyen az izmod.
8. diéta tévhit: Ha edzel, bármit ehetsz
Sokan esnek abba a hibába, hogy elmennek edzeni, futnak… és jól bezabálnak , hiszen már mozogtak, és maximum majd nullában lesznek. Hát marhára nem! Például egy harminc perces futással kb. 300 kcal tudsz elégetni (nyilván ez csak egy átlag becslés, mert sok mindentől függ), egy sajt burger 300 kcal, egy chips 500 kcal.
9. tévhit: Kalória égető kaják
Ilyenek nincsenek! Vannak ételek, amik picit felpörgetik az anyagcserédet, de ettől még nem lesznek zsírégető kaják. A szomorú valóság az, hogy a zsírpárnácskáid csak akkor fognak eltűnni, ha megfelelő étrendet kombinálod a megfelelő mennyiségű mozgással. Nincsenek csodaszerek, se kúrák, se tabletták, sem kaják, amik leolvasztják rólad a zsírt. Ebbe energiát kell belefektetni, kitartás kell, ide tudatosság kell és kemény munka. Igen vannak olyan gyümölcsök és zöldségek, amik hozzá járulnak a fogyáshoz, de sosem önmagukban!!
10. tévhit: Csak kitartás kell
A megfelelő táplálkozás és mozgás mellett nagyon fontos a pihenés is, amit sokan nem vesznek figyelembe. Ha például nem alszod ki magadat és fáradt vagy akkor magas lesz a kortizol szint, a stressz hormon szinted a szervezetedben, ami pedig gátolja, hogy a tested a zsír tartalékaidat használja fel a fogyásra.
Tanulj sokat a témáról, olvass utána a cikkeknek, olvass utána a könyveknek, hogy hogyan működik a tested, hogyan működik az anyagcseréd, melyik tápanyagnak milyen hatása van, melyikből milyen arányban ajánlott fogyasztani. Milyen edzést végezz, milyen típusok vannak, azoknak milyen hatása van, mennyi kcal tudsz elégetni általa.
Anna